Profiweld

Samozatmívací kukly

6.09.2017

Když se rozhodneme pro dráhu svářeče čeká nás těžké rozhodnutí. Musíme si vybrat, jakou kuklu budeme používat. Ještě stále je mnoho svářečů používajících klasickou kuklu.

Klasická kukla je vybavena tmavím sklem, takzvaným filtrem, v rozsahu DIN 5 až DIN 16. Tato kukla nám však neposkytuje dostatečný komfort pro náročné povolání svářeče. Čím větší komfort svářeč má, tím větší je jeho výkon.

Nejlepší komfort nám poskytují samozatmívací kukly. Čím se řídit při výběru kukly? Výrobci nám většinou říkají abychom se řídili časem setmění. Je to rychlost reakce kukly při naskočení oblouku. Tento údaj je pro nás ale neměřitelný a tudíž podružný.

Při výběru samostmívací kukly se musíme řídit její kvalitou. Kvalitu filtru nám určuje norma ČSN EN 379. Tato norma sleduje čtyři základní parametry samozatmívacích kukel.

Na filtru je vyznačena 1/1/1/1/379. Známkování je na stupnici 1 až 3. 1 je nejlepší, 3 je nejhorší. První číslice určuje optickou kvalitu. Určuje jak „nezkreslený" obraz vidíme. Při zhoršené kvalitě samostmívacího filtru můžeme vidět rovnou hranu „pokroucenou", pak máme tendence uhýbat rukou a svar nevedeme přesně. Druhá číslice nám ukazuje kvalitu rozptylu světla. Při špatné kvalitě je obraz rozmazaný, neostrý. Při použití nekvalitního filtru pak vidíme neostrý obraz a nevidíme lázeň, což vede k nekvalitnímu svaru. Třetí číslice nám říká jaká je homogenita zatmavení filtru. Kvalitní filtr má stejné zatmavení po celé ploše. Je to asi nejdůležitější údaj. Nekvalitní filtr bude zatmaven jen uprostřed a při okraji bude propouštět nebezpečně mnoho světla a může mít za následek nevratné poškození zraku. Čtvrtým parametrem filtru je úhlová nezávislost. Tento parametr je důležitý při svařování konstrukcí kde nemůžeme samozatmácí kuklu natočit kolmo ke svařovanému místu a tudíž musíme oči stočit jiným směrem. U kvalitního filtru pak vidíme stejný obraz jako při kolmém pohledu.

Nejlepší značení na samozatmívacím filtru je tedy 1/1/1/1/379. Nejhorší je 3/3/3/3/379.

Můžeme se setkat s kuklou, která má jen tři číslice nebo vůbec žádné. Takové samostmívací kukle se vyhneme obloukem, protože oči máme jen jedny. Pro komfort svářeče je také důležitý rozměr průzoru filtru. Zde platí, čím více vidím, tím lépe se orientuji. Další důležitou věcí které bychom měli věnovat pozornost je napájení samozatmívací kukly. Každá kukla je napájena baterií. Baterie může být vestavěná nebo vyměnitelná. Vestavěná baterie má životnost přibližně 5 let. Pokud vestavěná baterie doslouží je kukla nefunkční a opravit se nedá. Životnost vyměnitelné baterie je v řádech týdnů či měsíců v závislosti na četnosti používání kukly. Když baterie doslouží dá se lehce vyměnit a samostmívací kukla dál používat.

Akce

Samozatmívací kukly

6.09.2017

Když se rozhodneme pro dráhu svářeče čeká nás těžké rozhodnutí. Musíme si vybrat, jakou kuklu budeme používat. Ještě stále je mnoho svářečů používajících klasickou kuklu.

více »

Stroje KOWAX

13.04.2017

Vynikající svařovací vlastnosti, nízká hmotnost, extrémně kompaktní rozměry, spolehlivost.

více »

INVENTORY

9.01.2017

Při svařování na stavbách nastává zásadní problém. „Kam s ním“.

více »
Aktuality
EET
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online, v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.